Složení a účinné látky čekanky Glykosidická hořčina intybin, inulin (15 až 20 %), silice, cholin, třísloviny, manit, arginin, sliz, flavonoidy, terpenové hořčiny, minerální látky (vápník, hořčík, fosfor, železo). Dále také sacharidy, hlavně polysacharid inulin a fruktooligosacharidy. Účinky čekanky Normální činnost střev Normální činnost jater Normální funkce srdce a cév Normální hladina glukózy v krvi Zdravé kosti a klouby Pročištění těla Kontrola tělesné hmotnosti dle nařízení ES č.1924/2006... Celý popis

Koupit za 39 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Složení a účinné látky čekanky
Glykosidická hořčina intybin, inulin (15 až 20 %), silice, cholin, třísloviny, manit, arginin, sliz, flavonoidy, terpenové hořčiny, minerální látky (vápník, hořčík, fosfor, železo). Dále také sacharidy, hlavně polysacharid inulin a fruktooligosacharidy.
Účinky čekanky

Normální činnost střev
Normální činnost jater
Normální funkce srdce a cév
Normální hladina glukózy v krvi
Zdravé kosti a klouby
Pročištění těla
Kontrola tělesné hmotnosti
dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto výše uvedené léčivé účinky jsou formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařské doporučení – vycházíme pouze informací z internetu, které nemusí být odborné.

Popis a vzhled
Čekanka patří do čeledi hvězdnicovitých. Tato vytrvalá rostlina má tvrdý stonek a dorůstá do výšky až 1 m. Blankytně modré květy ji zdobí od července do října a jsou 3–4 cm široké. Mohou se také objevit odchylky ve zbarvení květů, a to od bílé až po narůžovělou. Kořen byliny je vřetenovitý a mléčný, listy podlouhlé a plody jsou vejčité nažky, které jsou lemované štětinkami. Čekanku můžete nalézt ve volné přírodě v okolí cest, polí, lesů, strání a luk.
Příprava čekanky
Kořen čekanky obecné připravujeme jako čaj, odvar nebo tinkturu.
TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku vsypte do ¼ l studené vody, přiveďte k varu a nechte krátce povařit. V zakryté nádobě se nechte 15 minut odstát a posléze sceďte. Odvar se připravuje vždy čerstvý. Pijte 1 - 2x denně. Skladujte na suchém a temném místě
Použití čekanky
Bylinu můžete užívat dlouhodobě. Nedoporučuje používat ve velkých dávkách v těhotenství. I přesto by v takovém případě její užívání mělo být komunikováno s odborníkem. Bylina má stimulační účinky na dělohu, což by mohlo vyvolat potrat.
Můžete ji rovněž kombinovat s dalšími rostlinnými substancemi. V kombinaci se zázvorem má výrazný ochranný efekt na játra.
Nežádoucí nebo vedlejší účinky
Nejsou známy případy nežádoucích účinků ani kontraindikace s léky. Extrakty z čekanky a kořen této byliny neovlivňují běžně užívané léky.
Z vedlejších účinků jsou popsány možné alergické reakce. Díky stimulačním účinkům čekanky může také dojít k předčasnému nástupu menstruačního cyklu.
Další názvy čekanky: Latinský název pro čekanku je Cichorium intybus, ale můžete ji znát také pod lidovými názvy: bylina sv. Petra, cigorie, cigorka, hanička, intubus, pruská káva nebo koření kozího cecku.
Výrobce: Prodejnabylin.cz
Užitečné odkazy:

Wikipedia
ProdejnaBylin Čekanka obecná nať
Byliny kořen
ProdejnaBylin Dobromysl obecná nať

I když se věnujeme aktualitě informací o našich výrobcích, výrobní předpisy se průběžně mění, a tak se mohou měnit složení, obsah živin, alergeny nebo dietetické informace. Vždy proto doporučujeme přečíst etiketu před použitím výrobku.
Zobrazit více

Parametry

Výrobce Prodejnabylin.cz